Leirilippukunnat ovat vihdoin selvillä! Tieto omasta leirilippukunnasta on lähtenyt leiriläisille ja huoltajille viikolla 26.

Leirilippukuntia muodostaessa pyrittiin huomioimaan lähtijöiden toiveet, mutta aivan kaikki ei pystytty täyttämään - onhan Suomen joukkueessa jopa 600 leiriläistä! 

Tältä sivulta voit kurkkia, mitkä kotilippukunnat ovat missäkin leirilippukunnassa. Jossain leirilippukunnissa näyttää hassusti siltä, että niissä on edustettuna lippukuntia jostain ihan eri puolelta Suomea. Tämä johtuu siitä, että myös leirilippukunnanjohtajien lippukunnat näkyvät listauksissa. On monta leirilippukuntaa, jossa ainakin osa johtajista tulee eri alueelta kuin leiriläiset.

Leirilippukunnan numeron perästä löytyy nokkapennun eli leirilippukunnan vastuujohtajan nimi. Jos oma leirikirjeesi on päässyt katoamaan etkä muista oman nokkapentusi nimeä, voit tarkastaa sen alta. Nokkapentuun saat tarvittaessa yhteyden sähköpostilla: etunimi.sukunimi@partio.fi

Syksyllä 2018 alkaa todellinen valmistautuminen jamboreelle, kun leirilippukunnat tapaavat ensimmäistä kertaa. Tarkempaa tietoa ensimmäisestä leirilippukuntatapaamisen ajankohdasta ja paikasta saat viimeistään alkusyksystä leirilippukunnanjohtajiltasi. Nyt jamboreen lähtölaskenta todella alkaa!

1 - Revontuli

Leirilippukunnanjohtaja: Arttu Tanner

  • Kätkän Kävijät ry
  • Kuusamon Tunturisiskot ja -veikot ry
  • Lapin Kiehiset ja Kivekkäät ry
  • Napapiirin Pojat ry
  • Napapiirin Tytöt ry
  • Oulun Metsänkävijät ry
  • Partiolippukunta Tervapartio ry
  • Partiotyttölippukunta Oulun Valppaat ry
  • Pohjan Veikot
  • Pohjolan Pirteät ry
  • Pohjolan Tytöt ry
  • Ylläs-Partio ry
2 - Kaamos   

Leirilippukunnanjohtaja: Sanna Parkkinen

  • Eräpartiolippukunta Limingan Niittykärpät
  • Jurvan Saloveikot ry
  • Kelopojat ry
  • Koskiveikot ry
  • Muhoksen Metsänkävijät ry
  • Oulunsalon Norret ry
  • Partiolippukunta Pohjan Ilves ry
  • Partiolippukunta Samposet ry
  • Pateniemen Polunpolkijat ry
3 - Luosto

Leirilippukunnanjohtaja: Jukka Maalo

  • Eräpartiolippukunta Limingan Niittykärpät
  • Halssilan Haukat ry
  • Iisalmen Korvenkävijät ry
  • Jämsän Jokipartio ry
  • Joutjärven Tapulitytöt ry
  • Kaipolan Tiirat ry
  • Kallan Tiirat ry
  • Korpilahden Korvensamoojat ry
  • Maaningan Maahiset ry
  • Mäntänvuoren Partiolaiset ry
  • Nastapartio ry
  • Nivalan Partio ry
  • Palokan Partiolaiset ry
  • Partiotyttölippukunta Oulun Valppaat ry
  • Suotarpojat ry
  • Tikkakosken Partiolaiset ry
  • Vaajan Valppaat ry
  • Viessojat ry
4 - Kaltio     

Leirilippukunnanjohtaja: Ida Auvinen

  • Ekin Partio ry
  • Halssilan Haukat ry
  • Joensuun Eräsissit ja Karjalan Tytöt ry
  • Joutsenon Ainotytöt ry
  • Juvan Partioveikot ry
  • Mikkelin Toimenpojat
  • Nastapartio ry
  • Partio-Unnukka ry
  • Petosen Polunetsijät ry
  • Pielisen Partiolaiset ry
  • Puijon Pakertajat ry
  • Vesilahden Valkohännät ry
  • Yöveden Waeltajat ry
5 - Tunturi     

Leirilippukunnanjohtaja: Matti Ala-Hynnilä

  • Erä-Pirkot ry
  • Jämijärven Miilunvartijat ry
  • Kanavan Vartijat ry
  • Kankaanpään Korpiveikot ry
  • Kauhajoen Kytöveikot ry.
  • Lakeuden Eräpartio ry
  • Luvian Loukke ry
  • Partiolippukunta Pohjan Ilves ry
  • Simpsiön Karhut ry
  • Simpsiön Siskot ry
  • Vaasan Metsäveikot ry
  • Vaasan Partiotytöt ry
6 - Jäkälä   

Leirilippukunnanjohtaja: Pasi Bom

  • Enson Partiosiskot ry
  • Haminan Rantarillit ry
  • Korven Vaeltajat ry
  • Kouvolan Metsäveikot ry
  • Kouvolan Tyttöpartio ry
  • Kuokkalan Vetehiset ry
  • Kymen Vartiot ry
  • Lahden Siniset ry
  • Lappeen Tuulitytöt ry
  • Lauritsalan Sinisiskot ry
  • Muuratpartio ry
  • Partiolippukunta Tarmontytöt ry
  • Partiopoikalippukunta Lappeenrannan Walliveljet ry
  • Porvoon Metsänkävijät ry
  • Porvoon Polunlöytäjät ry
  • Pyhtään Korpisudet ry
  • Rajan Reippaat ry
  • Rauman Partiotytöt ry
7 - Räkkä   

Leirilippukunnanjohtaja: Mikko Pietilä

  • Kaukapartio ry
  • Kostian Kahlaajat ry
  • Kuoreveden Kotkat ry
  • Roineen Tytöt ry
  • Sahalahden Sinisudet ry
  • Savon Saukot ry
  • Tampereen Kotkat
  • Tampereen Lokit ry
8 - Kiiruna

Leirilippukunnanjohtaja: Antti Kinnunen

  • Aitopartio ry
  • Harjusiskot ry
  • Härmälän Ilvestytöt ry
  • Kalevan Suuntatytöt
  • Kaskenkaatajat ry
  • Kaukapartio ry
  • Kyynärön Kiertäjät ry
  • Mäkipartio ry
  • Messukylän Metsäpojat ry
  • Messukylän Metsätytöt ry
  • Mouhijärven Metsot ry
  • Näsin Tytöt ry
  • Nokian Eräveikot ry
  • Tammero ry
  • Tampereen Eräpojat ry
  • Tampereen Kotkat
  • Tesoman Sinisiskot ry
  • Viinikan Siniset ry
  • Ylöjärven Otava ry
9 - Polaris   

Leirilippukunnanjohtaja: Mirva Matikka

  • Ahlaisten Ankkurit ry
  • Alastaron Jyväset
  • Jokikylän Pojat ry
  • Kankaanpään Korpiveikot ry
  • Kipinäpartio ry
  • Kolkankävijät ry
  • Kyynärön Kiertäjät ry
  • Louhen-Tytöt ry
  • Marjatat ja Mikon Pojat ry
  • Maskun Hemmingin Tyttäret ja Pojat ry
  • Mellilän Menninkäiset ry
  • Mynämäen Maahiset ry
  • Naantalin Siniset ry
  • Pääskyparvi ry
  • Raision KilliNallit
  • Ruskon Maunun Partio ry
  • Tyrvään Metsänpojat ry
  • Vaasan Partiotytöt ry
10 - Kääpä   

Leirilippukunnanjohtaja: Jori Torkkila

  • Auran Tytöt ry
  • Jämijärven Miilunvartijat ry
  • Koroisten Sarpiot ry
  • Liedon Eränkävijät
  • Mikaelin Sinikellot ry
  • Nousiaisten Henrikin Lippukunta
  • Nuotiotytöt ry
  • Piikkiön Tammipartio ry
  • Puhurin Pojat ry
  • Pyhän Laurin Ritarit PLR ry
  • Raision KilliNallit
  • RajakivenKiertäjät ry
  • Tavastin Liljat ry
  • Toivon Erätytöt
  • Turun Metsänkävijät
  • Turun Tähti-Tytöt ry
  • Vaasan Partiotytöt ry
11 - Kuru   

Leirilippukunnanjohtaja: Lea Laaksonen

  • Auran Tytöt ry
  • Henrikin Tapulitytöt ry
  • Liedon Eränkävijät
  • Louhen-Tytöt ry
  • Mikaelin Sinikellot ry
  • Nuotiotytöt ry
  • Turun Metsänkävijät
  • Turun Sinikotkat ry
  • Vaakun Vartijat ry
12 - Poro   

Leirilippukunnanjohtaja: Erkki Lietzen

  • Alastaron Jyväset
  • Helsingin Metsänkävijät ry
  • Jokikylän Pojat ry
  • Kaarinan Ristiritarit ry
  • Kilon Kipinät ry
  • Kirkkonummen Metsänkävijät ry
  • Kupittaan Henrikinpojat
  • Kuusiston Linnanyrjänät ry
  • Leppävaaran Korvenkävijät ry
  • Oravanmarjat ry
  • Puhurin Pojat ry
  • Rantakaarinat ry
  • Turun Metsänkävijät
  • Vaaran Vaeltajat ry
13 - Aurum   

Leirilippukunnanjohtaja: Mikko Järvenpää

  • Hollolan Hirvenhiihtäjät ry
  • Hyvinkään Nummenpojat ry
  • Jaarlin Pojat ry
  • Järvenpään Metsänkävijät
  • Jukolan Veljet ja Siskot ry
  • Kaskenkaatajat ry
  • Kiehiset ry
  • Lahden Katajaiset ry
  • Lammin Evonkävijät ry
  • Liekkitytöt ry
  • Mäntsälän Metsäkävyt ry
  • Nastapartio ry
  • Nummen Eränkävijät ry
  • Puhurin Pojat ry
  • Puskapartiolaiset ry
  • Rajamäen Metsänkävijät ry
  • Rekolan Metsäsiskot ry
  • Rekolan Metsäveikot ry
  • Santamäen Palokärjet ry
  • Toivon Erätytöt
14 - Kittilä Airport

Leirilippukunnanjohtaja: Jani Lavonen

  • Erämetsot ry
  • Härmälän Ilvestytöt ry
  • Ilvesveikot ry
  • Joensuun Eräsissit ja Karjalan Tytöt ry
  • Klapaset ry
  • Kolkankävijät ry
  • Savon Saukot ry
  • Suosirrit ry
  • Töölön Tähystäjät ry
  • Viestitytöt ry
  • Viikin Vesikot ry
15 - Sopuli   

Leirilippukunnanjohtaja: Anniina Ruotsalainen

  • Haagan Eräveikot ry
  • Haagan Sirkut ry
  • Helsingin Erä-Majavat ry
  • Helsingin Merilokit - Helsinki Seagulls ry
  • Hyvinkään Miilupartio ry
  • Kara-Karhut ry
  • Kaskenpolttajat ry
  • Kivenlahden Piilevät ry
  • Kostian Kahlaajat ry
  • Lahden Siniset ry
  • Leppäpirkot ry
  • Lounapartio ry
  • Mankkaan Eräsudet ry
  • Merimetsot ry
  • Nuotiotytöt ry
  • Nuuksion Eräkarhut ry
  • Olarinmäen Samoojat ry
  • Otavaeltajat ry
  • Partiolippukunta Samposet ry
  • Tapiolan Metsänkävijät ry
  • Turun Sinikotkat ry
  • Viherlaakson Peurat ry
16 - Taiga   

Leirilippukunnanjohtaja: Sakari Warro

  • Espoon Metsänkävijät ry
  • Flickscoutkåren Åbo Vildar
  • Kaarinan Ristiritarit ry
  • Kantvikin Tulentekijät ry
  • Mastonvartijat ry
  • Mikaelin Sinikellot ry
  • Nuuksion Eräkarhut ry
  • Pitkäjärven Vaeltajat ry
  • Sjöscoutkåren Stormfågeln
  • Sjöscoutkåren Vikingaflickorna
  • Veikkolan Eräveikot ja -haltiat ry
  • Viherlaakson Peurat ry
  • Vuokot ry
17 - Naali   

Leirilippukunnanjohtaja: Heini Jokinen

  • Aviapartio ry
  • Eräkamut ry
  • Erämetsot ry
  • Hiiden Hittavaiset ry
  • Jaalan Jalopeurat ry
  • Jokihiset ry
  • Jukolan Veljet ja Siskot ry
  • Korven Vaeltajat ry
  • Koskenhaltiat ry
  • Nummen Samoojat ry
  • Nuuksion Eräkarhut ry
  • Rekolan Metsäsiskot ry
18 - Kuukkeli   

Leirilippukunnanjohtaja: Hanna Härkönen

  • Aarnivalkeat ry
  • Fisut ry
  • Haminan Rantarillit ry
  • Helsingin Kotkat ry
  • Hespartto ry
  • Käpytytöt ry
  • Kirisiskot ry
  • Laajasalon Siniset ry
  • Nummen Samoojat ry
  • Oulunkylän Käskynhaltijat ry
  • Oulunkylän Virkut ry
  • Rantasipit ry
  • Rastipartio ry
  • Saharan Sissit ry
  • Sipoonkorven Haltiat ry
  • Suomenlinnan Merisudet ry
  • Timanttipartio ry
  • Vartiovuoren Pojat ry
  • Vartiovuoren Tytöt ry
19 - Ruska   

Leirilippukunnanjohtaja: Lotta Holm

  • Flickscoutkåren Korsfararflickorna
  • Helsingfors KFUK/M Scouter
  • Helsingfors Scoutkår Spanarna
  • Helsingin Metsänkävijät ry
  • Hespartto ry
  • Ingå Scouter
  • Järvihaukat ry
  • Kara-Karhut ry
  • Munksnäs Flickscouter
  • Niipperin Nuolihaukat ry
  • Nykarleby Forsfarare
  • Scoutkåren Åfararna
  • Sjöscoutkåren Stormfågeln
  • Sjöscoutorganisationen Fribytarna
  • Södrik Stigfinnare
  • St. Simons Sjöfararna
  • Suosirrit ry
  • Vantaan Metsänkävijät ry